0

جزئیات تجارت خارجی ۸ ماهه ۹۹ منتشر شد

بازدید 281

 بررسی آمار تجارت خارجی در آبان‌ماه حاکی از تداوم تراز مثبت تجاری برای دومین ماه پیایی است. در این ماه رقم صادرات با سبقت گرفتن از رقم واردات، تراز مثبت ۲۰۰ میلیون دلاری را ثبت کرده است. در عین حال میزان صادرات در هشتمین ماه سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته (آّبان ۹۸) با افزایش همراه شده است.

براساس آمار ارائه‌شده از سوی گمرک ایران، چین، امارات و ترکیه سه مبدأ عمده وارداتی و عراق، چین و امارات سه مقصد عمده صادراتی ایران در این بازه زمانی بوده‌اند. آمارهای هشت ماهه تجارت خارجی کشور اعلام شد. آماری که نشان می‌دهد اگرچه برای دومین ماه متوالی تراز تجاری ماهانه ایران مثبت شده (تراز خالص آبان‌ماه) اما فاصله صادرات از واردات از یک میلیارد و ۴۱۷ میلیون دلار در ماه هفتم سال، به ۲۰۰ میلیون دلار در هشتمین ماه امسال رسیده است.

حال آنکه همچنان شاهد کسری تجاری در آمارهای تجمیعی تجارت خارجی هشت ماه منتهی به آبان امسال هستیم. مقایسه ارزیابی‌های صورت گرفته از آمارهای تجاری ماهانه نیز بیانگر آن است که صادرات ایران نسبت به مهرماه امسال کاهش یافته اما نسبت به آبان‌ماه سال گذشته روند افزایشی را طی کرده است.

اما نکته دیگری که در آمارهای جدید حائز اهمیت بوده، جابه‌جایی مقاصد صادراتی است. عراق در دو دوره متوالی در رده نخست ایستاده و چین به‌عنوان یکی از شرکای قدیمی ایران، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. البته آنچه رئیس کل گمرک ایران اعلام کرده، ارزش صادرات به عراق و چین در بازه زمانی مورد نظر، یکسان است، اما با توجه به اینکه وزن کالاهای صادر شده از سوی این مقام مسوول ذکر نشده، احتمالا این وزن کالاهای صادراتی است که جایگاه این دو مقصد صادراتی را جا‌به‌جا کرده است. تجارت خارجی ایران در هشت ماه”]آمار تجارت خارجی ایران در هشت ماهه سال‌جاری حاکی از تبادل ۹۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۴۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل در مجموع، صادرات و واردات حجم تجارتی معادل ۵۵ میلیارد و ۴۲۴ میلیون دلار را به ثبت رسانده بود.

واردات هشت ماهه: میزان واردات کالا در این مدت ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن ثبت شده است که حکایت از افت یک درصدی وزن کالاهای وارداتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. البته بر اساس گفته‌های مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران، از این رقم ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن از حجم کالاهای وارداتی را کالاهای اساسی تشکیل می‌دهد. ارزش کل واردات کالا نیز در این مدت ۲۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده است که ۱۸ درصد افت را در ارزش واردات نشان می‌دهد. آمارهای واردات مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد از ابتدای سال ۹۸ تا‌ انتهای آبان ۲۲ میلیون و ۱۲۹ هزار تن کالا به ارزش ۲۸ میلیارد و ۳۸۳ میلیون دلار وارد کشور شده بود.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به ترکیب کالاهای وارداتی کشورمان اظهار کرده است: کشورهای مبدأ واردات شامل چین با ۶ میلیارد دلار، امارات با ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، هند با یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و آلمان با یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده‌اند. میراشرفی همچنین درباره اقلام عمده وارداتی کشورمان گفت: از ۱۰ قلم عمده کالاهای وارداتی غیر از دو قلم کالای ضروری، هشت قلم دیگر شامل کالاهای اساسی است و در این مورد هم موضوع حائز اهمیت این است که واردات کشور به سمت تا‌مین کالاهای ضروری و اساسی و اقلام مورد نیاز تولید پیش می‌رود.

صادرات هشت ماهه: در اظهارات رئیس کل گمرک ایران به صادرات هشت ماهه امسال نیز اشاره شده است. بر اساس آمار اعلام‌شده، در بخش صادرات نیز بیش از ۷۵ میلیون تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار – بالغ بر سه برابر وزن واردات- صادرات انجام شده که از نظر وزنی ۱۴ درصد و از حیث ارزش ۱۹ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. صدور کالا در مدت مشابه سال گذشته ارزشی معادل ۲۷ میلیارد و ۴۱ میلیون دلار داشت که در ازای صدور ۸۸ میلیون و ۳۶۱ هزار تن کالا به بازارهای هدف حاصل شده بود. میراشرفی عنوان کرده است: همان‌طور که در ماه‌های قبل نیز اعلام کردیم، خوشبختانه روند کاهندگی صادرات کشورمان ماه به ماه به شرایط عادی‌ نزدیک می‌شود و امیدواریم تا‌ پایان سال شرایط بهتری در بحث صادرات داشته باشیم.

وی در مورد کشورهای عمده مقاصد صادراتی ایران گفته است: عراق با ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در رتبه اول، چین با همین میزان در مقام دوم، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار سوم، ترکیه با یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار چهارم و افغانستان با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در جایگاه بعدی قرار دارند. میراشرفی تا‌کید کرده است: نکته‌‌ای که در مورد صادرات آبان‌ماه امسال حائز اهمیت است این است که محصول پسته مقام چهارم کالاهای صادراتی ایران را کسب کرده و با توجه به اینکه میانگین ارزش کالاهای صادراتی کشورمان هر کیلو حدود ۳۰ سنت است، پسته هر کیلو ۶ دلار و بالاتر صادر شده و این نشان می‌دهد که در اقلام عمده صادراتی، محصولات کشاورزی و در راس آن پسته سهم خوبی دارند.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی این مقام مسوول، تراز تجاری ایران در هشت ماه منتهی به آبان سال‌جاری با کسری تجاری یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری به نفع واردات همراه بوده است. رئیس کل گمرک ایران همچنین در مورد آمار ترانزیت کالا از کشورمان تصریح کرده است: در هشت ماهه سال‌جاری ۴ میلیون و ۴۷۱ هزار تن کالا از قلمرو کشورمان به سایر کشورهای همسایه ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش داشته است.

ارزیابی آمارهای اعلام شده از سوی رئیس گمرک ایران، حاکی از آن است که در بازه زمانی ۳۰ روزه آبان امسال، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا با ارزش ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به کشور وارد شده است. همچنین ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار نیز به بازارهای هدف صادر شده است. بررسی این دو آمار حکایت از آن دارد که تراز تجاری ایران مثبت ۲۰۰ میلیون دلار است. این در حالی است که در مهرماه سال‌جاری سهم صادرات کالا از کل تجارت خارجی ماه هفتم، رقمی معادل ۴ میلیارد و ۶۳۸ میلیون دلار و وزن کالاهای صادر شده در مهرماه رقمی معادل ۱۹ میلیون و ۱۸۳ هزار تن ثبت شده است. واردات نیز در این بازه زمانی وزنی معادل ۲ میلیون و ۷۷۶ هزار تن داشته و ارزش این حجم کالا رقمی معادل ۳ میلیارد و ۲۱۷ میلیون دلار بوده است. بنابراین تراز تجاری ایران در هفتمین ماه سال‌جاری به نفع صادرات و یک میلیارد و ۴۱۷ میلیون دلار از واردات بیشتر بوده است. مقایسه آمارهای مهر و آبان امسال نشان دهنده کاهش صادرات و واردات کشور در هشتمین ماه سال است.

اما آمارهای آبان‌ماه سال گذشته حکایت از آن دارد که در هشتمین ماه سال ۹۸ وارداتی معادل ۲ میلیون و ۳۲۴ هزار تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و ۲۱۰ میلیون دلار رقم خورده بود. همچنین صادرات در این مدت ارزشی معادل ۲ میلیارد و ۶۳۴ میلیون دلار و وزنی معادل ۸ میلیون و ۹۳۹ هزار تن داشته است. قیاس آمارهای هشتمین ماه سال ۹۸ و ۹۹ نیز بیانگر آن است که اگرچه واردات در آبان امسال نسبت بازه مشابه سال گذشته افت داشت اما صادرات ایران با افزایش بیش از ۶۰۰ میلیون دلاری نسبت به آبان ۹۸ روبه‌رو بوده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.