0

جدیدترین اخبار اقتصادی اتریش

جدیدترین اخبار در مجله خبری اتاق ایران و اتریش
بازدید 538

برخی از مهمترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته سوم خرداد ماه ۱۴۰۰

هم‌ترین اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته سوم خرداد 1400 که در رسانه‌های این کشور منتشر شده به شرح زیر ارائه می گردد

وینرتسایتونگ: به گزارش موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش WIFO اتریش به‌سرعت در حال بهبود شرایط اقتصادی می‌باشد و تا پایان سال جاری به شرایط اقتصادی پیش از بحران بازخواهد گشت.

گفته می‌شود بخشی از تولید ناخالص داخلی که از جایگاه تولید حاصل می‌شود تا پایان فصل پاییز به سطح پیش از بحران بازخواهد گشت.

همچنین در خصوص شرایط بازار کار نیز این گزارش بسیار خوش‌بین است، بااین‌حال شرایط بازار کار پیچیده‌تر از بخش تولید می‌باشد.

کوریه: بیشتر اتریشی‌ها نسبت به شرایط اقلیمی حساس هستند و تغییرات آب‌وهوایی را پیگیری می‌کنند؛ اما اطمینان چندانی ندارند که دولت به‌اندازه کافی برای محافظت از آب‌وهوا تلاش می‌کند. دوسوم افرادی که در یک نظرسنجی در خصوص قوانین مربوط به محیط‌زیست و اقلیم شرکت کرده‌اند، موافق تصویب قوانین بیشتر برای تشویق شهروندان به الگوهای مصرفی هستند که تأثیرات منفی کمتری در شرایط آب‌وهوایی داشته باشد و در حدود چهل درصد به اقدامات دولت در این حوزه اعتماد دارند. طبق آمار از هر 10 اتریشی حدود 7 نفر هنگام خرید مواد غذایی به مسائل زیست‌محیطی و حفاظت از آب و هوا توجه می‌کنند، آگاهانه محصولات محلی و منطقه‌ای را خریداری می‌کنند و یا به محصولات سازگار با محیط‌زیست توجه می‌کنند. دوسوم در هنگام سفر، به کاهش ردپای کربنی خود توجه دارند و 57 درصد اظهار داشتند که به دلایل زیست‌محیطی از مصرف گوشت قرمز دوری گزیده‌اند.

استاندارد: بانک مرکزی اتریش با تأکید بر افزایش روند رشد با شیب مثبت در سه‌ماهه نخست سال جاری، نسبت به بهبود شرایط تا سال 2023 بسیار خوش‌بین است و بازگشت به شرایط پیش از بحران را تا سال 2023 مقدور می‌داند. بانک مرکزی برای سال جاری رشد تولید ناخالص داخلی را 3.9 درصد پیش‌بینی کرده است. پس از کاهش تولید ناخالص داخلی 6.7 درصدی در سال 2020، بانک مرکزی رشد به ترتیب 9. 3 و 2. 4 درصدی را برای سال‌های 2021 و 2022 پیش‌بینی کرده است. به گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم در سال جاری به دو درصد خواهد رسید و برای سال‌های 2022 و 2023 با کاهشی اندک به 8. 1 درصد برسد.

کوریه: آمار سال 2020 نشان‌دهنده کاهش محسوس تولید دی‌اکسید کربن در سال بحران کرونا و هم‌زمان با افزایش دورکاری در بسیار از مشاغل می‌باشد.

طبق آمار یورواستات، آلمان یکی از کشورهایی است که این کاهش میزان آلاینده‌های آب‌وهوایی و گازهای گلخانه را در سراسر کشور هم‌زمان با افزایش دورکاری به‌صورت مستقیم مشاهده نمود. گفته می‌شود در آلمان در سال 2020، در حدود 19 میلیون نفر در دورکاری به سر برده‌اند و این امر سبب کاهش میزان اثر کربن تا 72 درصد شده است. در اتریش نیز روند مشابهی قابل رصد بوده و گفته می‌شود میزان خط اثر کربن تا 66 درصد در سال 2020 کاهش داشته است.

کرونه: بر اساس بیانیه وزرای دارایی کشورهای عضو گروه 7، کشورهای اروپایی با دریافت 15 درصد مالیات از شرکت‌هایی همچون گوگل، آمازون و فیس‌بوک، درآمدی 50 میلیارد یورویی در سال کسب خواهند نمود. طبق محاسبات 3 میلیارد یورو در این میان سهم اتریش از این درآمد خواهد بود. بیشترین درآمد در این میان نصیب بلژیک، ایرلند و آلمان خواهد شد.

او آر اف: در مقیاس بین‌المللی شرایط مردم اتریش در سال‌های اخیر و حتی هم‌زمان با بحران سلامت و اقتصادی کرونا، شرایط مساعدی بوده است.

موسسه گروه مشاوران بوستون با بررسی میزان رفاه، این شاخص را در اتریش در دوره بحران کرونا موردبررسی قرار داده است و این کشور را با توجه به میزان رفاه اجتماعی و توان مقابله با بحران در میان 141 کشور جهان در جایگاه پنجم ارزیابی کرده است.

این گزارش همچنین مسائلی همچون زیرساخت‌های دیجیتالی، سامانه‌های کنترل آب‌وهوا و حفاظت زیست‌محیطی و امنیت اجتماعی را به‌عنوان عوامل اصلی تعیین‌کننده رفاه و شکوفایی جوامع در سال‌های پیش رو معرفی کرده است.

کوریه: توسعه زیرساخت‌های دیجیتال در حوزه بانکی و مالی در زمان بحران کرونا نشان داده که بانک‌ها با تعداد کمتری شعبه می‌توانند خدمات یکسانی را ارائه نمایند و این امر تحولی در صنعت بانکداری اتحادیه اروپایی ایجاد خواهد نمود؛ بنابراین ممکن است تا سال 2023 بیش از 40 درصد شعب از بین بروند.

هم‌زمان با این مسئله سرمایه‌گذاری در فناوری اطلاعات به‌منظور کاهش هزینه‌های اتوماسیون انجام خواهد گرفت.

ازآنجاکه معاملات بین‌المللی و پرداخت‌های کارت اعتباری و همچنین حجم تأمین مالی مصرف‌کننده در سال همه‌گیری 2020 کاهش‌یافته است، بانک‌های خرده‌فروشی به‌طور متوسط 4 درصد گردش مالی کمتری ایجاد کرده‌اند، با بررسی یک‌چهارم بانک‌ها، سود عملیاتی 40 درصد سقوط کرده است.

به‌طور متوسط، سود هر مشتری با 8 درصد کاهش از 210 به 193 یورو رسیده است.

استاندارد: در ابتدای سال 2021، اقتصاد در منطقه یورو تنها نیمی ازآنچه تصور می‌شد کاهش داشته است.

به گزارش مرکز آمار اروپا یورواستات، از ژانویه تا مارس 2021، تولید ناخالص داخلی 0.3 درصد نسبت به سه‌ماهه قبل کاهش‌یافته است. پیش‌ازاین، یوروستات کاهش 0.6 درصدی را پیش‌بینی کرده بود.

بااین‌حال، دفاتر ملی آمار در کشورهای حوزه یورو بسیاری از داده‌ها را به‌روزرسانی کرده‌اند.

به‌عنوان‌مثال سه اقتصاد بزرگ آلمان، فرانسه و ایتالیا، شرایطی بهتر از آمار پیش‌بینی‌شده برای شش ماه نخست دارند.

در ابتدای سال 2021 تولید ناخالص داخلی آلمان 1.8 درصد، اسپانیا 0.5 درصد و فرانسه 0.1 درصد کاهش‌یافته است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *