0

برگزاری فروم بین‌المللی “ماشین آلات 2021- کارخانه‌ فردا”

ماشین آلان سنگین
بازدید 298

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه OECD، در آخرین پیش‌بینی خود که طی گزارش هشت مارس 2021 منتشر نموده، پیش‌بینی بدبینانه خود نسبت به شرایط اقتصادی سال 2021 و 2022 را با خوش‌بینی تصحیح نموده است.

طبق این گزارش، رشد اقتصادی جهان در سال 2021 تا 5.6 درصد نسبت به سال 2020 بهبود خواهد یافت. پیش‌بینی قبلی این سازمان در ماه دسامبر رشدی معادل 4.2 درصد بهبود برای رشد اقتصاد جهانی بوده است. طبق آخرین محاسبات، رشد از اواسط سال به‌شدت افزایش خواهد یافت و تا پایان سال به‌طور قابل‌توجهی بهبود می‌یابد. برای سال 2022 پیش‌بینی به 4 درصد (پیش‌ازاین 3.7 درصد) افزایش خواهد یافت. در این میان، اقتصاد کشورهایی همچون ایالات‌متحده آمریکا و چین به‌عنوان مهم‌ترین محرک رشد به شمار می‌آیند.

بر اساس این گزارش حوزه یورو نیز با 3.9 درصد افزایش رشد در مسیر رشد مثبت قرار دارد و برای سال 2022 افزایش مجدد رشد تا 3.8 درصد پیش‌بینی‌شده است. گزارش ماه دسامبر 2020 این سازمان رشد 2021 حوزه یورو را 3.6 پیش‌بینی کرده بود. این پیش‌بینی‌ها درزمانی صورت گرفته‌اند که بسیاری از کشورهای حوزه یورو وارد دور جدیدی از ممنوعیت‌های سراسری کرونا شده و بیم آن می‌رفت که رشد اقتصادی این کشورها و درنتیجه آن حوزه یورو مجدداً با چالش‌های جدیدی روبرو گردد. OECD نیمه دوم سال 2021 را برای اقتصاد جهانی آغاز مسیر افزایش در رشد اقتصادی و بهبود شرایط اقتصادی می‌داند و در خصوص دلایل این تصحیح پیش‌بینی‌ها و خوش‌بین بودن به شرایط، بسته‌های کمکی جدید دولت‌ها و اتحادیه اروپایی، دسترسی جهانی به واکسن کرونا و کاهش تنش‌های سیاسی- اقتصادی قدرت‌های اقتصادی جهان مانند آمریکا و چین اعلام‌شده است.

در حال حاضر چین با بیشترین سرعت در مسیر رشد اقتصادی قرار دارد و پیش‌بینی‌های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه گویای 7.8% رشد اقتصادی برای چین تا نیمه سال 2021 می‌باشد. با وجود رشد قابل‌توجه چین، پیش‌بینی جدید این سازمان حاکی از کاهش 0.2 درصدی نسبت به گزارش قبلی در ماه دسامبر 2020 دارد.

آمریکا در سال 2021 در حدود 6.5%، فرانسه 5.9%، انگلستان 5.1%، حوزه یورو 3.9%، آلمان 3%، روسیه 207% و ژاپن نیز با 2.7% از دیگر کشورهای عضو سازمان OECD می‌باشند که رشد اقتصادی مثبت در سال جاری دارند. میزان رشد اقتصادی ایالات‌متحده از دیگر موتورهای محرک برای اقتصاد جهانی به شمار می‌رود و بیشترین رشد برای ایالات‌متحده آمریکا پیش‌بینی می‌شود. در گزارش ماه دسامبر 2020، رشد اقتصادی ایالات‌متحده 3.2 درصد پیش‌بینی‌شده بود و در گزارش اخیر این میزان همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد به 6.5 درصد خواهد رسید. گفته می‌شود در این میزان رشد، بسته 1.9 تریلیون دلاری بایدن برای کمک و جبران آثار مخرب اقتصادی بحران کرونا، تأثیر مستقیم خواهد داشت.

برای قوی‌ترین اقتصاد اروپا، آلمان، پیش‌بینی فقط اندکی افزایش‌یافته است و در سال جاری انتظار می‌رود که اقتصاد آلمان 3% رشد کند که پیش‌ازاین مثبت 2.8% پیش‌بینی می‌شد. OECD همچنین اظهار داشته سرعت کم واکسیناسیون و جهش‌های ژنتیکی جدید ویروس کرونا می‌تواند روند افزایشی رشد اقتصادی را با خطر مواجه ساخته و موجبات گسترش موج بیکاری و ورشکستگی شرکت‌ها را فراهم سازد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *