0

قیمت مواد غذایی در اتریش و نیاز به واردات در سال 2022

بازدید 181

در سراسر جهان مواد غذایی در سال گذشته گرانتر از ده سال گذشته بوده است. قیمت مواد غذایی در این مدت در اتریش نیز افزایش یافته است اما تورم اصلی در حوزه مواد غذایی در سال 2022 خود را نشان خواهد داد.

برای گرمایش، سوخت و موادغذایی اتریشی‌ها در دوازده ماه گذشته به طور قابل توجهی پول بیشتری نسبت به سال قبل هزینه کرده اند. سازمان ملل متحد نیز در خصوص افزایش هزینه مایحتاج اصلی زندگی در سراسر دنیا هشدار داده است و پیش بینی‌ها حاکی از آن است که تبعات اصلی همه گیری در حوزه اقتصاد هنوز خود را به درستی نمایان نکرده است.

همزمان سازمان جهانی غذای سازمان ملل متحد فائو روز پنجشنبه اعلام کرد خشکسالی، سیل، خرابی محصولات و مشکلات لجستیکی همچنین قیمت جهانی مواد غذایی را در سال 2021 به بالاترین سطح خود در ده سال گذشته رساند.

قیمت غلات، گوشت، سبزیجات و میوه به طور متوسط ۲۸ درصد افزایش یافته و این میزان سریع ترین افزایش قیمت مواد غذایی از سال 2007 بوده است. همچنین تورم در بازار محصولات کشاروزی و دامی، به اروپا نیز رسیده است و سال 2022 اتریش را در خواهد نوردید.

با این حال، با تمهیدات دولت اتریش برای کنترل موقتی تورم در حوزه مواد غذایی تا کنون قیمت مواد غذایی در این کشور تا حد زیادی از تورم جهانی مصون بوده است. در حالی که شاخص کل قیمت مصرف کننده در ماه نوامبر 4.3 درصد افزایش یافت، قیمت مواد غذایی تنها 1.6 درصد افزایش یافت.

اما اقتصاددانان مؤسسه پژوهش های اقتصادی اتریش هشدار می دهند که کنترل شرایط به ویژه قیمت مواد غذایی برای مدت طولانی امکان پذیر نخواهد بود. تا کنون، قدرت بازار مواد غذایی احتمالاً مانع از افزایش قیمت شده است اما زمانی که عمده فروشان داخلی بتوانند درآمد بیشتری نسبت به داخل در خارج از کشور داشته باشند، قیمت ها در اتریش نیز افزایش می یابد.

علاوه بر این، اخیراً وابستگی کشاورزی اتریش به واردات به شدت افزایش یافته است. کشاورزان فقط گوشت گاو و شیر بیشتری نسبت به نیاز کشور تولید می‌کنند و اتریش در شرایط فعلی قادر به تولید غلات، سبزیجات و میوه کافی برای مصرف داخلی نمی‌باشد و در این حوزه سهمیه واردات حدود 40 درصد است. Wifo انتظار دارد که قیمت مواد غذایی در شش ماه اول سال جدید افزایش یابد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *