0

مبادلات تجارت خارجی اتریش در سال 2021

تجارت خارجی
بازدید 114

بر اساس اطلاعات منتشره از سوی مرکز آمار اتریش، صادرات این کشور در ده ماه نخست سال 2021 نسبت به مدت مشابه سال قبل به‌طور قابل‌توجهی افزایش داشته است.

 بر اساس آمار منتشره از سوی مرکز آمار اتریش صادرات این کشور در ده ماه نخست سال 2021 نسبت به سال 2020 به‌طور قابل‌توجهی افزایش داشته است و حتی از سطح سال 2019 و قبل از همه‌گیری نیز فراتر رفته است. مهم‌ترین شرکای تجاری اتریش در سال 2021، بدون تغییر نسبت به سال 2020، کشورهای آلمان، چین، ایتالیا، سوئیس، جمهوری چک، ایالات‌متحده آمریکا، لهستان، هلند، مجارستان، فرانسه، اسلواکی و اسپانیا بوده‌اند.

بر اساس نتایج اولیه مرکز آمار اتریش برای سه‌ماهه سوم سال 2021، واردات نسبت به سال قبل 5. 22 درصد افزایش‌یافته و به 8. 129 میلیارد یورو رسیده است. هم‌زمان صادرات با 3. 16 درصد رشد به 8. 121 میلیارد یورو رسیده است و کسری تجاری با 8 میلیارد یورو به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از مدت مشابه سال قبل بود.

 قیمت مواد غذایی در اتریش در عرض 2 سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. هرچند میزان تورم در قیمت این اقلام در حدود میانگین 5 درصد می‌باشد، اما با توجه به ثبات قیمت‌ها در سال‌های پس از ورود اتریش به اتحادیه اروپایی، افزایش 5 درصدی قیمت مواد غذایی، سبد مصرفی خانوار اتریشی را تحت تأثیر قرار داده است.

 موسسه پژوهش‌های اقتصادی اتریش پیش‌بینی می‌کند که در سال 2022، قیمت مواد غذایی افزایش بیشتری نسبت به دو سال گذشته داشته باشد. اقتصاددانان انتظار دارند که قیمت مصرف‌کننده مواد غذایی فرآوری نشده به ترتیب 6. 2 و 3.8 درصد و مواد غذایی فرآوری شده 2.5 و 4 درصد افزایش یابد.

 قیمت محصولات کشاورزی در اتریش در سه‌ماهه اول سال 2021 نسبت به سه‌ماهه قبل 16 درصد افزایش‌یافته است که نشان از رشدی ناگهانی دارد و سبب خواهد شد تا اتریش برای کنترل قیمت‌ها، میزان صادرات کالاهای کشاورزی را کاهش داده و واردات را تا 30 درصد افزایش دهد.

 در دوران همه‌گیری، به دلیل مشکلات در تردد و بسته بودن برخی از کوریدور های اصلی عبور کالاهای تجاری به‌ویژه از مقصد چین، می‌تواند شرایط مناسبی را برای ورود برخی از محصولات ایرانی فراهم آورد.

 مقایسه آمار ده ماه نخست سال 2021 با سال 2020، نشان از بهبود تبادلات تجاری میان دو کشور به نفع جمهوری اسلامی ایران دارد. واردات از جمهوری اسلامی ایران در سال 2020، نزدیک به 13 میلیون یورو بوده است درحالی‌که واردات از ایران تنها در ده ماه نخست سال 2021، به 5. 20 میلیون یورو رسیده است و با توجه به شرایط کرونا و درگیری اقتصاد جهانی با بحران اقتصادی همه‌گیری، نویدبخش بهبود شرایط تجاری میان دو کشور به نفع جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. همچنین صادرات در سال 2020 از اتریش به کشورمان بالغ‌بر 100 میلیون یورو بوده است که این میزان نیز در ده ماه نخست به 90 میلیون یورو کاهش‌یافته است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *