0

گزارش سبز 2021 اتریش

گزارش سبز اتریش
بازدید 247

بخش اداره کل دوم وزارت کشاورزی، مناطق و گردشگری اتریش، هرسال گزارش سبز اتریش را ارائه می‌نماید که نگاهی جامع به حوزه کشاورزی، جنگلداری و گردشگری و حوزه‌های مرتبط در اتریش دارد.

بر اساس آمار منتشره از سوی اتاق اقتصادی فدرال اتریش [1]، میزان ارزش‌افزوده تولیدی از جایگاه تولیدات کشاورزی در فاصله بین سال‌های 2019 تا 2020 از 3.7 درصد به 1.1 درصد رسید.

تعداد نیروی کار ماهر در حوزه کشاورزی در اتریش از دهه 50 میلادی تا سال 2019 روند کاهشی داشته است و سبب شده است تا واحدهای صنعتی و تولیدی حوزه کشاورزی همواره با مشکلات تأمین نیروی کار روبرو باشند.

طبق اطلاعات منتشره از سوی مرکز آمار اتریش، تعداد افراد فعال در این حوزه در سال 1951 برابر با 1 میلیون و 624 هزار و 34 نفر بوده است که در سال 2019 این تعداد به 401 هزار و 103 نفر رسیده است.

هم‌زمان با این کاهش و افزایش جمعیت اتریش در 50 سال اخیر، بخش اعظم نیازهای حوزه کشاورزی اتریش از کشورهای همسایه و اروپایی مانند، ایتالیا، اسپانیا و اسلوونی تأمین‌شده است. به‌ویژه در حوزه محصولات کشاورزی مانند میوه و سبزیجات و حتی خوراک دام، ایتالیا منبع اصلی واردات حوزه کشاورزی و دامداری اتریش می‌باشد.

اکثر تولیدی‌های فعال در حوزه کشاورزی در اتریش، واحدهای تولیدی کوچک و متوسطی هستند که به‌عنوان شرکت‌های خانوادگی به شمار می‌آیند و معمولاً به‌صورت موروثی در حوزه کشاورزی فعال می‌باشند.

در سال 2019، بالغ‌بر 32 درصد مساحت اتریش پوشیده از زمین‌های زیر کشت و 47.2 درصد مساحت کشور پوشیده از جنگل و مراتع بوده است بااین‌حال اتریش به‌عنوان یکی از کشورهای تولیدکننده و صادرکننده اصلی محصولات کشاورزی در اروپا به شمار نمی‌آید.

دولت برای کمک به کشاورزان و واحدهای تولیدی حوزه کشاورزی، در کنار بخشودگی‌های مالیاتی بالغ‌بر 120 میلیون یورو، کمک‌های بی‌شماری را نیز از جایگاه صندوق احیاء کرونا اتریش پرداخت کرده است. همچنین بر اساس میزان بار تولیدی این واحدها در سال 2018 و 2019، کمک‌های مالی دیگری برای جبران صدمات وارده به این واحدها که به دلیل عدم امکان صادرات یا کمبود نیروی کار جهت برداشت و بسته‌بندی ایجادشده بود، پرداخت گردیده است.

هرساله بخش اداره کل دوم وزارت کشاورزی، مناطق و گردشگری اتریش، گزارش سبز اتریش را ارائه می‌نماید. این اداره کل شامل 9 بخش می‌باشد. بخش نخست این اداره کل، مسئولیت حوزه سیاست‌گذاری، مدیریت داده و آموزش حوزه کشاورزی و توسعه زمین‌های زراعی اتریش را بر عهده دارد.[2] این گزارش نگاهی جامع به حوزه کشاورزی، جنگلداری و گردشگری و حوزه‌های مرتبط در اتریش دارد. گزارش یادشده در جلسه 8 سپتامبر هیئت‌وزیران توسط وزیر کشاورزی، مناطق و گردشگری اتریش خانم الیزابت کوستینگر [3] معرفی و رونمایی شد.

این گزارش شامل 312 صفحه بوده و به زبان آلمانی تهیه‌شده است و به‌صورت نسخه چاپی و دیجیتال قابل‌دسترس بوده و شامل موارد ذیل می‌باشد:

 •  اقتصاد حوزه کشاورزی
 •  تولیدات و بازارهای هدف کشاورزی
 •  ساختارهای کشاورزی و بازار کار
 •  بررسی درآمد واحدهای صنفی حوزه کشاورزی
 •  تمهیدات دولت برای حوزه جنگلداری، محیط‌زیست و مدیریت منابع آب
 •  بودجه‌ریزی برای حوزه کشاورزی
 •  توسعه پایدار
 •  جایگاه کشاورزی اتریش در اروپا و در جهان

اهم موضوعات مطرح‌شده در گزارش

 در سال 2020، مجموعاً 2.3 میلیارد یورو از بودجه دولت برای حوزه کشاورزی و جنگلداری مصرف‌شده است که نسبت به سال 2019، بالغ‌بر 4.5 درصد یا برابر با 96 میلیون یورو افزایش داشته است.

 از مجموع 2.3 میلیارد یورو، 710 میلیون یورو برای کمک به 104 هزار و 375 واحد تولیدی حوزه کشاورزی مصرف‌شده است.

 در حدود 1053 میلیون یورو برای توسعه مناطق روستایی از جایگاه منابع مالی اتحادیه اروپایی، دولتی و ایالتی هزینه شده است.

 398 میلیون یورو یعنی برابر با 17 درصد از مجموع بودجه اعلام‌شده، برای بخش‌های اداری و زیرساخت‌های موردنیاز در سراسر کشور استفاده‌شده است.

 ارزش تولیدات حوزه کشاورزی و جنگلداری در سال 2020 با کاهش 0.7 درصدی به 9.4 میلیارد یورو رسید که 7.7 میلیارد از آن متعلق به حوزه کشاورزی و 1.7 میلیارد یورو از آن مربوط به حوزه جنگلداری بوده است.

 ارزش تولیدات گیاهی در سال 2020 با افزایش 5.7 درصدی به 3.3 میلیارد یورو رسیده است (رشد چشمگیر در حوزه تولید میوه‌های گلخانه‌ای)

 تولیدات دامی در سال 2020 بالغ‌بر 0.6 درصد افزایش داشته است که بیشترین تغییرات در حوزه تولیدات لبنی بوده است.

 تجارت خارجی محصولات کشاورزی در حوزه صادرات با 3.7 درصد رشد به 12.75 میلیارد یورو و واردات با 0.24 درصد رشد به 12.77 میلیارد یورو رسیده است.

 مهم‌ترین شرکای تجاری اتریش در حوزه تجارت محصولات کشاورزی کشورهای آلمان، ایتالیا، هلند و مجارستان می‌باشند و در حوزه خارج از اتحادیه اروپایی به ترتیب ایالات‌متحده، سوئیس، فدراسیون روسیه، ترکیه و چین مهم‌ترین شرکای تجاری در این حوزه بوده‌اند.

منابع:

 لینک دریافت گزارش اصلی (گزارش 312 صفحه‌ای گزارش سبز 2021 اتریش به زبان آلمانی):

https://info.bmlrt.gv.at/service/publikationen/landwirtschaft/gruener-bericht-2021.html

 http://wko.at/statistik/laenderprofile/lp-oesterreich.pdf

 https://www.lko.at/gr%C3%BCner-bericht-2021-b%C3%A4uerliches-einkommen-stagniert+2500+3478112

 https://www.bmlrt.gv.at/ministerium/aufgaben-struktur.html

[1] Wirthscaftskammer Östrreich WKO

[2] https://www.bmlrt.gv.at/ministerium/aufgaben-struktur/organigramm-des-bundesministerium-fuer-landwirtschaft-regionen-und-tourismus.html

[3] Elisabeth Köstinger

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *