0

یک چالش بردار و با سرمایه‏‏‌گذار دست بده

بازدید 78

یافتن یک ایده کاربردی و جذب سرمایه‌‌گذار برای پیاده‌‌سازی و عمل کردن این ایده، بزرگ‌ترین چالش راه‌‌اندازی هر استارت‌آپ است. این موضوعی است که فلسفه وجودی مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها را شکل می‌‌دهد. به همین دلیل هم هست که مراکز نوآوری فینووا و تکنوتجارت را بر آن داشته تا با مشارکت یکدیگر، این مسیر را برای علاقه‌‌مندان به راه‌‌اندازی کسب‌‌وکارهای نوپا هموار کنند. این مراکز قرار است به زودی رویدادی چالش‌‌محور با نام «فینوهک» را برگزار کنند که ضمن آدرس‌‌دهی به برخی از جذاب‌‌ترین و به‌‌روزترین چالش‌‌های این صنعت، بستری هم‌جهت ارائه برنامه‌هایی برای حمایت از تیم‌‌های شرکت‌‌کننده در مسیر توسعه یک محصول کاربردی فراهم می‌‌کند. در این رویداد که با شعار «یک ایده ‌بردار و با سرمایه‌‌گذار دست بده» برگزار می‌‌شود، تیم‌‌های برگزیده ظرف ۴۵روز می‌‌توانند سرمایه اولیه لازم برای راه‌‌اندازی کسب‌‌وکار خود را دریافت کنند.

  • فین‌‌تک ترسناک نیست

در نشستی که اوایل هفته گذشته و با حضور شماری از فعالان صنعت فین‌تک و خبرنگاران برگزار شد، رویداد چالش‌‌محور «فینوهک» رسما معرفی و جزئیات برگزاری آن اعلام شد. از آنجاکه قرار است در خلال این رویداد، بستری برای سرمایه‌‌گذاری بر استارت‌آپ‌‌هایی فراهم شود که به حل یک چالش کسب‌‌وکارهای مالی می‌‌پردازند، برگزارکنندگان شعار «یک چالش بردار و با سرمایه‌‌گذار دست بده» را برای آن انتخاب کرده‌‌اند. از جمله نکات قابل‌‌توجه رویداد فینوهک، همراهی و حمایت شرکت‌ها و افرادی است که خودشان تجربه حرکت در این مسیر را داشته‌‌اند و همین می‌‌تواند به دلگرمی بیشتر تیم‌‌ها کمک کند تا به این ترتیب بپذیرند که صنعت فین‌تک ترسناک نیست و با کمی تلاش می‌‌توان در آن موفق شد. در مراسم افتتاحیه فینوهک، مدیران عامل همراه‌‌کارت، فینوتک، تکنوتجارت و معاون بازاریابی و عملیات شرکت ارتباط فردا حضور داشتند و به سخنرانی پرداختند. این رویداد توسط مراکز نوآوری فینووا و تکنوتجارت و با هدف سرمایه‌‌گذاری و حمایت تیم‌‌های منتخب شروع شده و اختتامیه آن به صورت حضوری و در طول سه روز برگزار خواهد شد.

در واقع صنعت فین‌تک، محدود به ارائه راهکارهای فناورانه در حوزه پرداخت نیست و شاخه‌های دیگری مانند ولث‌‌تک (WealthTech)، اینشورتک (InsureTech)، رگ‌‌تک (RegTech) و لندتک (Lend Tech)، در زیرمجموعه آن قرار می‌‌گیرند. در ابتدای این رویداد، «مریم نجفی» مدیرعامل فینووا ضمن برشمردن زیرشاخه‌های صنعت فین‌تک، بر لزوم توجه به ایده‌های مختلف برای حل چالش‌‌های این حوزه تاکید کرد و گفت: «ما در فینووا باور داریم که فین‌‌تک ترسناک نیست، بلکه جذاب است. فینوهک در حقیقت تلاشی برای آدرس‌‌دهی فرصت‌‌های جذاب به‌‌روز و چالش‌‌های موجود کاربران و کسب‌‌و‌‌کارهای خدمات مالی ایران است. چالش‌‌هایی که در این رویداد مطرح شده‌‌اند، همگی چالش‌‌های رایج دنیا به‌شمار می‌‌روند و پیدا کردن راهکار این چالش‌‌ها در امتداد نیاز روز دنیا و ایران است.» طبق آنچه نجفی در صحبت‌های خود تاکید کرد، فینوهک قرار است مسیری باشد تا افراد و تیم‌‌های مستعد در حوزه‌های ذکرشده، بتوانند توانمندی‌‌ها و ایده‌هایشان را پرورش دهند.

  • رشد سه‌برابری سرمایه‌‌گذاری در فین تک‌‌ها

مدیرعامل فینووا در بخشی از صحبت‌های خود، به گزارشی از موسسه تحقیقاتی CB Insight استناد کرد که طبق آن، اصلی‌‌ترین دلایل شکست استارت‌آپ‌‌ها به ترتیب «عدم دسترسی به سرمایه مالی» و «عدم ارائه راهکار برای مشکلات واقعی کاربران» هستند. وی با اشاره به همین پژوهش افزود: «به همین دلیل ما در طراحی فینوهک (هکاتون حوزه خدمات مالی) تلاش کردیم به این نکات توجه کنیم و از این طریق بستری فراهم شود تا از این ابزار نوآوری‌‌باز، برای کمک به شکل‌‌گیری و رشد استارت‌آپ‌‌ها و فین‌تک‌‌های ایرانی استفاده شود.» نجفی همچنین با بیان اینکه تیم‌‌های منتخب این رویداد ظرف ۴۵ روز سرمایه لازم را دریافت خواهند کرد، گفت: «البته سرمایه‌‌گذاری اولین قدم فینووا است. استفاده از شبکه گسترده پرتفوی فینووا، دیگر سرمایه‌‌ای است که توسط ما در اختیار عموم قرار می‌‌گیرد؛ زیرا فینووا طی دو سال گذشته و از طریق واحد شتاب‌‌دهنده و صندوق سرمایه‌‌‌گذاری جسورانه خود، در استارت‌آپ‌‌های مختلفی سرمایه‌‌‌گذاری کرده است و همین تجربه ارزشمند می‌‌تواند چراغی در مسیر پیش‌روی استارت‌آپ‌‌های جدید باشد. »

وی با اشاره به اینکه در منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) ۴۱درصد از حجم کل سرمایه‌‌گذاری‌‌ها به فین‌تک اختصاص دارد و سرمایه‌‌گذاری فینووا در این حوزه همراه با جریان‌‌های رایج روز صورت می‌‌گیرد، گفت: «در منطقه منا ۱۷نئوبانک تاسیس شده است. فین‌‌تک‌‌ها ۱۱درصد از کل سرمایه‌‌گذاری‌‌های خطرپذیر دنیا را به خود اختصاص داده‌‌اند و چهارمین حوزه مورد علاقه سرمایه‌‌‌گذاران به شمار می‌‌روند. حجم سرمایه‌‌گذاری خطرپذیر روی فین‌‌تک‌‌ها در سال۲۰۲۱ معادل ۱۲۵میلیارد دلار بوده که نسبت به سال قبل ۳برابر شده و اگر آن را با ۱۰سال قبل مقایسه کنیم، خواهیم دید که نسبت به سال۲۰۱۲، حجم سرمایه‌‌گذاری روی فین‌‌تک‌‌ها ۶۳برابر شده است. »

نجفی فینوهک را رویدادی پلتفرمی بر مبنای نوآوری‌‌باز می‌‌داند و درباره آن می‌‌گوید: «فینووا بعد از مشارکت در رویداد استارت‌آپ اونیو – که سال گذشته با همراهی اتاق بازرگانی ایران-اتریش و گروه سرمایه‌‌‌گذاری کارایا برگزار شد- فینوهک را با سمت و سوی پلتفرم نوآوری‌‌باز طراحی کرد تا بتواند جایی باشد که با بهینه‌‌کاوی اکوسیستم‌‌های پیشرو فین‌‌تک جهانی و گرفتن چالش‌‌های واقعی و به‌‌‌روز از طرف کسب‌‌و‌‌کارهای شناخته‌شده صنعت مالی، فرصت‌‌های موجود را شناسایی و به افراد خلاق و تیم‌‌های فین‌‌تک‌‌ فعال ایران معرفی کند. »

  • اولویت بانک‌‌ها و نهادهای مالی

فینووا برای پیاده‌‌سازی ایده رویداد فینوهک تنها نیست و مرکز نوآوری تکنوتجارت – به عنوان بازوی نوآوری و سرمایه‌‌گذاری خطرپذیر بانک تجارت- نیز در این مسیر، حضور فعالی دارد. حمید علی‌‌محمدی، مدیرعامل تکنوتجارت در تشریح اهداف برگزاری فینوهک گفت: «برای تکمیل زنجیره ارزش مشتریان حقوقی بانک تجارت و پاسخ به نیازها و فرصت‌‌های موجود، به‌‌دنبال جذب و تشکیل تیم‌‌های خلاق استارت‌آپی و در نهایت سرمایه‌‌گذاری خطرپذیر روی آنها هستیم.» وی با تاکید بر اینکه شماری از اصلی‌‌ترین چالش‌‌های و نیازهای این مجموعه در قالب ایده در اختیار تیم‌‌ها گذاشته می‌‌شوند، گفت: اکنون «اعتبارسنجی دیجیتال مشتریان حقوقی»، «تحلیل رفتار مشتریان بانکی با استفاده از کلان‌‌داده» و «معاملات الگوریتمی»، شماری از مهم‌ترین مسائلی هستند که در اولویت سازمان‌های مالی مانند بانک‌‌ها قرار دارند.

«سعید قدوسی‌‌نژاد» مدرعامل فینوتک هم با بیان اینکه همراهی متخصصان باعث می‌‌شود تیم‌‌ها مجبور نباشند کار را از صفر شروع کنند، گفت: «مثلا فینوتک، قسمتی از شروع یک کسب‌‌وکار را از سر گذرانده است و انتقال این تجربه به تیم‌‌های جدید، به صرفه‌‌جویی در زمان و هزینه‌‌ ایجاد کسب‌‌وکار کمک می‌‌کند. به عبارتی می‌‌توان گفت که استخوان‌‌ترکانده‌های صنعت فین‌‌تک در فینوهک حاضر هستند و این یکی از نقاط قوت این رویداد است.» قدوسی‌‌نژاد همچنین افزود: «فینوتک با آوردن زیرساخت‌‌های خود به فینوهک سعی در تسهیل پیشبرد ایده‌‌ تیم‌‌های شرکت‌‌کننده دارد. برای مثال با استفاده از APIهای (رابط‌‌های برنامه‌‌نویسی کاربردی) موجود در فینوتک می‌‌تواند بخشی از فرآیندهای کسب‌‌وکار را به‌صورت خودکار درآورد که این باعث صرفه‌‌جویی در هزینه‌‌‌‌کرد نیروی انسانی می‌‌شود، سرعت انجام فرآیند را بالا می‌‌برد و تیم‌‌ها می‌‌توانند به مقیاس‌‌پذیری بالاتری دست پیدا کنند»

«کاوه رعدی» مدیرعامل همراه‌‌کارت نیز با بیان اینکه فینوهک بستر مناسبی برای ورود فکرها و ایده‌های خلاقانه است، به بیان جزئیاتی از وضعیت کنونی صنعت فین‌تک پرداخت و گفت: «همراه‌‌کارت اکنون دومین اپلیکیشن محبوب کشور از لحاظ کاربری است و در نظر داریم آن را به یک سوپرمارکت مالی تبدیل کنیم. اگر راهکاری که تیم‌‌های شرکت‌‌کننده در فینوهک ارائه می‌‌دهند، در راستای ایجاد خدمتی برای حل چالش‌‌های مالی شخصی باشد، می‌‌توانند از حجم کاربران همراه‌‌کارت نیز استفاده کنند؛ چراکه معماری همراه‌‌کارت به سمتی می‌‌رود که بتواند هم توسط پلاگین‌‌ها و هم توسط اپن‌‌سرویس‌‌ها با بازار خارجی کار کند.» رعدی با بیان اینکه در این روند نقش رگولاتور را نمی‌‌توان نادیده گرفت، افزود: «راه‌‌اندازی و برگزاری رویداد فینوهک کمک می‌‌کند تا بستر مناسبی برای بررسی چالش‌‌های اصلی صنعت از نگاهی متفاوت به‌وجود بیاید که در نتیجه آن ریل‌‌گذاری‌‌ها و انجام فرآیندها تسهیل می‌‌شوند. »

«فرشید اردوانی» معاون بازاریابی و عملیات شرکت «ارتباط‌‌ فردا» پس از معرفی این مجموعه به‌عنوان بازوی نوآوری و فناوری بانک آینده گفت: «ارتباط فردا مرکز گسترده‌‌ای برای تلاقی همه حوزه‌های پرداخت و بانکی است. اولویت اصلی ما جمع‌‌آوری ایده‌های برتری است که روی آنها کار کارشناسی انجام شده باشد و با ایجاد تحلیلی قابل‌‌قبول از سوی شرکت‌‌کنندگان، بستر لازم برای متناسب‌‌سازی آن برای تولید اپلیکیشن فراهم شود.» وی تمرکز چالش‌‌های مطرح‌شده از سمت ارتباط فردا را برشمرد و گفت: «تمرکز درخواست ما، راهکا‌‌رهای کسب‌‌و‌‌کاری مبتنی بر پایانه‌های فروش اندرویدی است. با توجه به اعلام نیاز فوق، انتظار می‌‌رود تیم‌‌های حاضر روی شناسایی حوزه‌های کسب‌‌و‌‌کاری که قابلیت تعریف اپلیکیشن ویژه برای انجام فرآیندهای مربوطه و در نهایت پرداخت با کارت یا کیف پول الکترونیک را دارد، اقدام کنند و به‌عنوان خروجی مدل تجاری و تا حد امکان قدم‌‌های ابتدایی تولید اپلیکیشن را بردارند. »

ازآنجاکه این مراسم بیشتر با هدف رونمایی و معرفی رسمی رویداد فینوهک برگزار شده بود، تلاش شد تا با تاکید بر چارچوب‌‌های کلی، کاربران برای دریافت جزئیاتی درباره زمان‌‌بندی‌‌ها و چگونگی ثبت‌‌نام و شرکت در رویداد، به سایت تهیه‌شده برای آن به آدرس finnohack.io  ارجاع داده شوند. با این حال «سروش اکبرزاده» مدیر اجرایی فینوهک با بیان کلیاتی از چگونگی برگزاری این رویداد و شرکت در آن گفت: «فینوهک رویدادی مبتنی بر توانمندسازی است و تلاش داریم تا این توانمندسازی در ابعاد مختلفی برای شرکت‌‌کنندگان صورت بگیرد.» وی برگزاری کارگاه‌های آموزشی و فراهم کردن فرصتی برای تیم‌‌سازی و فضای منتورینگ در طول رویداد را از جمله بخش‌های مهم آن برشمرد که در نهایت به توانمند شدن افراد و تیم‌‌ها کمک می‌‌کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *