0

وزن بالای پتروشیمی در صادرات پنج‌ماهه

بازدید 46

سهم بخش پتروشیمی از صادرات کشور اعلام شد. سخنگوی گمرک از صادرات ۹‌میلیارد و ۱۴۲میلیون دلاری محصولات پتروشیمی در پنج‌ماهه نخست امسال خبر داد.

‌سیدروح‌الله لطیفی‌ اظهار کرد: از ابتدای سال‌جاری تا پایان مرداد‌ماه ۱۶‌میلیون و ۵۵۴‌هزار‌تن انواع محصولات پتروشیمی به ارزش ۹‌میلیارد و ۱۴۲‌میلیون دلار از ایران به سایر کشورها صادرشده که با وجود کاهش ۶/ ۱۲درصدی در وزن، ۳۸‌درصد ارزآوری بیشتر نسبت به مدت مشابه داشته‌اند.

وی افزود: کل صادرات کالاهای ایرانی در پنج‌ماه نخست امسال ۴۴‌میلیون و ۷۵‌هزار‌تن به ارزش ۲۰‌میلیارد و ۹۲۴‌میلیون دلار بوده که از این میزان ۱۶‌میلیون و ۵۵۴‌هزار‌تن به ارزش ۹‌میلیارد و ۱۴۲‌میلیون دلار محصولات پتروشیمی بوده است که ۳۸درصد وزن و ۴۴‌درصد ارزش کل صادرات در این مدت را به خود اختصاص داده است. لطیفی درخصوص اقلام عمده صادراتی کالاهای پتروشیمی گفت: پنج قلم اول کالاهای صادراتی کشور، محصولات پتروشیمی بوده و در این میان پروپان مایع‌شده به وزن دو‌میلیون و ۲۷۶‌هزار‌تن به ارزش یک‌میلیارد و ۶۴۸‌میلیون دلار، در صدر محصولات صادراتی قرار دارد که نسبت به مدت مشابه با رشد ۵۹‌درصدی در وزن و ۱۸۸‌درصدی در ارزش همراه بوده است.  سخنگوی گمرک تصریح کرد: متانول با سه‌میلیون و ۹۸۳‌هزار‌تن به ارزش یک‌میلیارد و ۲۴۰‌میلیون دلار دومین محصول ارز‌آور پتروشیمی‌ها و دومین محصول صادراتی کشور در پنج‌ماهه امسال بود که ۱۲درصد در وزن و ۴۳‌درصد در ارزش رشد داشته است. وی افزود: گاز طبیعی مایع‌شده با سه‌میلیون و ۱۷۳‌هزار‌تن به ارزش ۹۶۱‌میلیون دلار و رشد یک‌درصدی، اوره با یک‌میلیون و ۵۵۵‌هزار‌ تن به ارزش ۹۵۸‌میلیون دلار و رشد ۷۹‌درصدی و بوتان مایع‌شده با یک‌میلیون و ۳۲۶‌هزار‌تن به ارزش ۹۴۰‌میلیون دلار به ترتیب در رتبه‌های سوم تا پنجم صادرات پتروشیمی‌ها در پنج‌ماهه نخست امسال بودند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *