0

صادرکنندگان فرش دستباف می توانند خودرو وارد کنند

بازدید 34

فرحناز رافع در نشست خبری بیست و نهمین نمایشگاه فرش دستباف ایران گفت: رفع تعهد ارزی مشکلاتی را برای صادرکنندگان فرش دستباف به وجود آورده است که با تلاش‌های صورت‌گرفته زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش دستباف یک سال شد و اکنون تلاش می‌کنیم که رفع تعهد ارزی صادرکنندگان فرش به 36 ماه افزایش یابد.

رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران با بیان اینکه صادرات فرش دستباف کاهش نیافته است، گفت: اما به دلیل مشکلات رفع تعهد ارزی متاسفانه برخی از صادر‌کنندگان کم اظهاری می‌کنند، زیرا در واقع صادرات فرش و زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات آن به زمان طولانی تری نسبت به صادرات سایر کالاها نیاز دارد.

وی بیان داشت: صادرات فرش دستباف به لحاظ وزنی تغییر نکرده، اما به لحاظ ارزشی آمار صادرات کاهش نشان می‌دهد و همان طور که اشاره شد بخشی از این مسأله ناشی از مشکلات رفع تعهد ارزی و کم اظهاری صادرکنندگان در گمرک است.‌

وی بیان داشت: در دولت سیزدهم تلاش می‌شود تا مشکل صادرکنندگان فرش رفع شود و به این منظور  رئیس سازمان توسعه تجارت مأمور شده است تا پیگیری‌های لازم برای 36 ماهه شدن رفع تعهد ارزی صادرکنندگان فرش دستباف را انجام دهد.

وی با بیان اینکه هر صادرکننده فرش دستباف که ۷۰ میلیون دلار صادرات داشته باشد، می‌تواند به ازای آن واردات خودرو داشته باشد، گفت: این موضوع در آئین‌نامه واردات خودرو نیز قید شده است.

وی با اشاره به صادرات پیدا و پنهان فرش دستباف گفت: بخشی از صادرات فرش به صورت رسمی انجام می‌شود و بخشی دیگر به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها و رفع تعهد ارزی به صورت پنهانی صادر می شود.

وی اظهار داشت: همین موضوع باعث شده که آمار صادرات فرش دستباف دقیق نباشد ضمن اینکه بعضاً بخشی از فرش‌های صادراتی ما با عنوان فرش سایر کشورها در بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

رافع درباره برنامه‌های صادراتی فرش دستباف اظهار داشت: در حوزه اوراسیا و شرق آسیا کارهای جدیدی آغاز شده است، ضمن اینکه برای توسعه صادرات در کشورهایی مانند ارمنستان یونان روسیه و کشورهای عربی نمایشگاه برپا خواهیم کرد و با هماهنگی‌هایی که با وزارت تجارت قطر انجام شده قرار است در دوره برگزاری بازی‌های جام جهانی نمایشگاهی در این کشور برگزار شود.‌

وی با بیان اینکه ترکیه، چین و کشورهایی مانند مصر نمی توانند بازار فرش ایران را بگیرند، گفت: کیفیت فرش ایرانی بگونه‌ای است که این کشورها به هیچ عنوان نمی‌توانند در بازارهای جهانی جایگزین فرش ایران شوند، فرش دستباف مصر اصلا کیفیت ندارد و در مقابل فرش‌دستباف ایرانی، فرش‌های مصری به لحاظ کیفیت مانند موکت است.

رافع بیان داشت: با توجه به کیفیت قابل توجه فرش‌های ایرانی، فرش دستباف ایران بعد از 100 سال حتی زیباتر می‌شود و این در حالی است که عمر فرش‌های دستباف کشورهایی مانند مصر نهایتا 10 سال است و اصلا از کیفیت فرش دستباف ایرانی برخوردار نیست.

وی بیان داشت: براساس برخی از آمارهای جهانی ایران رتبه سوم صادرات فرش را دارد اما در واقع اینگونه نیست زیرا همانطور که اشاره شد به دلیل تحریم‌ها و تعهدات ارزی با کم اظهاری صادرکنندگان مواجه هستیم.

رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران بیان داشت:  دو مشکل قانونی در کسب و کار مربوط به فرش‌های مرجوعی و عبور موقت وجود دارد که پیگیر رفع آن هستیم.

وی اظهار داشت: هنوز هیچ کس قادر به رقابت با فرش ایرانی نیست و مدیریت دانش آن در دنیا در دست ایران است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *