0

سهم ۹۷ درصدی پتروشیمی از محصولات صادراتی در گمرکات بوشهر/ افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرک بوشهر در ۴ ماهه ابتدای ۱۴۰۱

بازدید 71

ناظر گمرکات بوشهر با اشاره به سهم ۹۷ درصدی محصولات پتروشیمی در محصولات صادراتی گفت: درآمد گمرکات بوشهر در چهارماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱، ۲۳۲ درصد افزایش یافت.

سلیمانی ناظر گمرکات بوشهر در گفتگو با خبرگزاری تسنیم در خصوص عملکرد چهار ماهه گمرکات استان بوشهر در حوزه صادرات گفت: براساس گزارش عملکرد گمرکات استان بوشهر در چهار ماهه منتهی به تیر ماه سال 1401، بالغ بر 9 میلیون و 787 هزار تن کالا به ارزش حدود 5 میلیارد و 198 میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 12 و از نظر ارزشی 77 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: بدون احتساب میعانات گازی نیز، بالغ بر 9 میلیون و 723 هزار تن کالا به ارزش بالغ بر 5 میلیارد و 164 میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 12 درصد و از نظر ارزش 79 درصد افزایش یافته است.

میعانات گازی و صادرات پتروشیمی دو محصولی اصلی صادراتی از بوشهر

ناظر گمرکات استان بوشهر در خصوص سه دسته اصلی کالاهای صادراتی گفت: به طور کلی صادرات گمرکات استان بوشهر شامل سه گروه میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و سایر کالاها می‌باشد.

جدول میزان صادرات هر یک از گروه های کالایی و همچنین صادرات با احتساب میعانات گازی و صادرات بدون احتساب میعانات گازی در چهار ماهه سال 1401 به شرح زیر است:

عمده کالاها صادراتی

وی با بیان اینکه در چهار ماهه سال 1401، 155 کالای مختلف (بر اساس کد بخش) به خارج از کشور صادر شده است، گفت: پنج ردیف اول کالاهایی که بیشترین میزان صادرات را از نظر ارزش داشته‌اند به ترتیب انواع گازهای مایع، متانول، رافینیت پلی اتیلن و کود اوره گرانوله بوده است.

جدول عمده کالاهای صادراتی به شرح زیر است:

سهم 97 درصدی محصولات پتروشیمی در محصولات صادراتی

سلیمانی در خصوص عمده کالاهای صادراتی براساس گروه‌بندی کالاها گفت: عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان شامل محصولات پتروشیمی، مواد معدنی، انواع آبزیان و سبزیجات و صیفی جات بوده است.

جدول گروه‌بندی کالاهای صادراتی به شرح زیر است:

صادرات کالا به 45 کشور از مبدا گمرکات بوشهر

وی با بیان اینکه از گمرکات استان بوشهر در چهار ماهه سال 1401، به 45 کشور مختلف کالا ارسال شده است، گفت: کشورهای چین، امارات متحده عربی، هند، آفریقای جنوبی، نیجریه، سودان، موزامبیک، ترکیه، پاکستان و سنگاپور مقصد کالاهای صادراتی گمرکات استان بوشهر بوده‌اند.

در جدول زیر 10 کشور عمده مقصد کالاهای صادراتی را مشاهده می‌نمایید.

صادرات به کشورهای همسایه
ناظر گرمرکات بوشهر تاکید کرد: کشورهای همسایه به دلیل هم مرز بودن یک راهکار برای افزایش و سهولت در تجارت جهانی محسوب می شود تا در زمان و هزینه حمل ونقل کالاهای صادراتی و وارداتی صرف جویی شود . در همین راستا به طور خاص میزان صادرات گمرکات استان بوشهر را به 15 کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران بررسی می کنیم.
در جدول زیر میزان صادرات گمرکات استان بوشهر را به کشورهای همسایه مشاهده می‌کنید:

کالاهای ویژه صادراتی از گمرکات استان بوشهر
سلیمانی در خصوص کالاهای ویژه صادراتی از گمرک بوشهر گفت: با توجه به تولید و فرآوری کالاهایی نظیر خرما، گوجه فرنگی، سیمان و انواع آبزیان در استان بوشهر و نیاز به ایجاد تسهیلات جهت صادرات آنها، به طور خاص به بررسی و تحلیل آن ها می‌پردازیم.
در جدول زیر میزان صادرات کالاها و همچنین مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

واردات قطعی

وی در ادامه گفت: آمار مربوط به واردات قطعی در چهار ماهه سال 1401، حدود 206 هزار تن کالا به ارزش بالغ بر 672 میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر به کشور وارد گردیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 45 درصد و از نظر ارزشی 95 درصد افزایش را نشان می دهد.

اهم کالاهای وارداتی

ناظر گمرکات استان بوشهر در مورد عمده کالاهای وارداتی از گمرکات استان گفت: عمده کالاهای وارداتی از گمرکات استان تجهیزات نیروگاهی، ماژول ال ای دی، انواع پارچه، برنج، انواع چای، انواع لاستیک، قطعات موتورسیکلت و دوچرخه، انواع دستگاه پخت و پز رستورانی، قطعات و لوازم یدکی خودروی سواری و استایرن مونومر بوده است.

مهم‌ترین کشورهای مبدا واردات
وی با اشاره به اینکه واردات از گمرکات استان بوشهر در چهار ماهه سال 1401، از 39 کشور مختلف انجام شده است، گفت: کشورهای چین ، امارات متحده عربی، روسیه، هند، تایلند، فیلیپین، ترکیه، سریلانکا، جمهوری کره و ژاپن بیشترین سهم از کشورهای مبدا کالاهای وارداتی گمرکات استان بوشهر بوده‌اند.

در جدول زیر 10 کشور عمده مبدا کالاهای وارداتی را مشاهده می‌کنید:

کالای اساسی وارداتی
سلیمانی در خصوص کالاهای اساسی وارد شده به کشور گفت: در چهار ماهه سال 1401 حدود 64 هزار تن کالای اساسی به ارزش بالغ بر 110 میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر وارد کشور شده است.

میزان کالاهای اساسی وارداتی به کشور از طریق گمرکات استان بوشهر را به تفکیک گمرک را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

 

وی افزود: از گمرکات استان بوشهر در چهار ماهه سال 1401 ، 22 کالای مختلف اساسی ( بر اساس کد بخش ) به کشور وارد شده است .

 

عمده کالاهای وارداتی به شرح جدول زیر می‌باشد:

افزایش 232 درصدی درآمد گمرکات بوشهر در چهارماهه ابتدایی سال 1401

ناظر گمرکات استان بوشهر در خصوص درآمدهای این استان گفت: درآمد گمرکات استان بوشهر در چهار ماهه سال 1401، بالغ بر 12 هزار و 879 میلیارد ریال (معادل هزار و 289 میلیارد تومان) بوده است که در مقایسه با سال گذشته 232 درصد افزایش یافته است.

وی در ادامه اظهار کرد: درآمد استانی گمرکات استان بوشهر در چهار ماهه سال جاری ، 196,797,740 هزار ریال معادل 19 میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 259 درصد افزایش یافته است.

درآمد قطعی گمرکات استان بوشهر در چهار ماهه سال 1401، 9,471,519,084 هزار ریال معادل 947 میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 167 درصد افزایش یافته است .

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *