0

سازوکار جدید «صمت» برای واردات

بازدید 19

وزارت صمت جز آنکه خود مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای بسیار بزرگ است، کار آن به‌شمار زیادی از دیگر بخش‌های اقتصادی و حتی سیاسی کشور گره خورده است. فاطمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌امین، وزیر صمت که سکاندار این وزارتخانه است در مصاحبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای مفصل با صداوسیما از عملکرد وزارتخانه خود سخن گفت. سخنان وزیر صمت بعضا درباره مهم‌ترین مسائل کشور بود؛ مسائلی که هرچند رنگی اقتصادی دارند اما به سیاست هم گره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خورده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. این عضو کابینه از میان مسائل بسیار حساس، سوای مساله خودرو درباره واردات کالا سخن گفت. ممنوعیت ورود بسیاری از اقلام به کشور بنا به اعتقاد برخی فعالان و تجار هم نسبت عرضه-تقاضا را برهم زده است و هم به همین دلیل و در نتیجه آن قاچاق‌کالا را به میزانی قابل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توجه افزایش داده است تا عطش تقاضا برطرف شود. سخنان فاطمی‌امین در این رابطه جالب بود.

او ضمن اشاره به ممنوعیت واردات کالاهایی که ساخت ایران هستند، عنوان کرد که برخی از کالا مشخص است که امکان ساخت داخلی ندارند اما برخی هم ابهام دارند؛ به این معنی که یک عده مدعی‌اند که این کالا را می‌سازند و اما عده‌ای هم می‌گویند از نظر کیفیت، قیمت و زمان تحویل، این کالای ساخت داخل به‌صرفه نیست، از این‌رو سازوکاری طراحی شده که هرکسی کالایی می‌خواهد وارد کند در یک سامانه، واردات آن کالا را مطرح می‌کند. به فاصله دو هفته اگر کسی تولیدکننده باشد، آن را احراز می‌کند. اگر توافق حاصل شد بر اساس توافق عمل می‌شود اما اگر اختلاف بود یک هیاتی داوری می‌کند و خیلی سریع مساله جمع می‌شود.اما سخنان فاطمی‌‌‌‌‌امین نشانی از تغییر رویه دولت در بحث واردات نداشت. وزیر صمت در این زمینه صرفا به‌وجود برخی ابهامات اشاره کرد و در نهایت گفت: «کار اصلی این است که از تولید داخل حمایت کنیم، امکان تولید باکیفیت و با مقدار کافی را در کشور فراهم کنیم که کلا واردات منتفی شود.» فاطمی‌‌‌‌‌امین در زمینه تجارت خارجی نیز سخنانی مفصل ایراد کرد که می‌توان گفت همان نقشه‌راه اعلام‌شده از طرف دولت سیزدهم است: تجارت با همسایگان و کشورهای دوست و نیز بی‌‌‌‌‌توجهی به احیا یا عدم‌احیای برجام. به گفته وزیر صمت این رویکرد از این نشات می‌گیرد که «فکر ما عوض شده، ما منتظر نیستیم آن‌طرف دنیا برای ما چه تصمیمی می‌گیرند» و همچنین گفت: «تحولات خارجی تاثیراتی ممکن است بگذارد اما منتظر ماندن برای آن و بی‌تصمیمی بدتر از تصمیم بد است.» در همین راستا وزیر صمت آماری در زمینه تجارت خارجی به‌ویژه پیشرفت در تجارت با کشورهایی نظیر عمان و روسیه ارائه کرد. سخنان وزیر درباره سامانه جامع تجارت، ارائه تسهیلات و بخش معدن نیز خالی از اهمیت نبود. او سامانه جامع تجارت را تقریبا تکمیل‌‌‌‌‌شده اعلام کرد و گفت تنها مشکل اتصال به گمرک است اما توضیحی بسیار مبهم درباره آن ارائه و از موضوع عبور کرد. فاطمی‌‌‌‌‌امین درباره ارائه تسهیلات به شکل غیرمستقیم به تولیدکنندگان، از اجرایی‌شدن زودهنگام طرحی خبر داد که بر اساس آن «وقتی یک واحدی می‌آید تسهیلات می‌گیرد این اقساط و مبالغ تسهیلات به حساب فروشنده واریز شود» که به گفته او مانع از این می‌شود که «یک‌سری افراد و اشخاصی به‌عنوان تولید منابع را بگیرند و ببرند در بازار مسکن، سکه طلا، ارز و هم فعالیت غیرمولد انجام دهند.»  درباره بخش معدن فاطمی‌امین گفت ما حتی اطلاع دقیقی از ظرفیت معدنی کشور نداریم و اینکه «ما ندانیم چه داریم و کجا داریم، نقص بسیار بزرگی است.» سپس دو خبر مهم در این بخش را اعلام کرد؛ نخست از اضافه‌شدن سهم دولت از معادن گفت و دوم از بر‌گزاری مزایده برای واگذاری ۱۲۰۰ معدن در سه‌ماه آینده.

  • ایجاد زیرساخت و امضای تفاهم‌نامه

فاطمی‌‌‌‌‌امین در ابتدای سخنان خود گفت: «دو شاخص در اقتصاد خیلی مهم‌اند، یکی اینکه از کالاهای مهم چقدر تولید می‌شود، چقدر رشد یا کاهش تولید داریم و دوم بحث تجارت خارجی.» به گفته او «در سال‌۱۴۰۰ کل صادرات به‌جز نفت نسبت به سال‌۹۹، چهل‌درصد رشد داشت یعنی ما سال‌۱۴۰۰ رشد قابل‌توجهی نسبت به ۱۳۹۹ داریم و در چهار‌ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال‌قبل ۲۱‌درصد رشد داریم.»  او دلیل آن را ایجاد زیرساخت‌های تجارت عنوان کرد و نمونه‌‌‌‌‌های آن را ایجاد ۱۸‌مرکز تجاری خارجی، امضای تفاهم‌نامه‌‌‌‌‌های زیاد، از جمله پیمان اوراسیا و ترجیحات تعرفه‌‌‌‌‌ای ذکر و به آماری به این مضمون اشاره کرد که «اگر وارد خدمات شویم – به‌جز گردشگری- مثل خدمات فنی و مهندسی، سال‌۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹، ۳۶۷‌درصد رشد داشتیم. سال‌۹۹، ۴۹۰‌میلیون دلار صادرات خدمات مهندسی و مجموع خدمات به‌جز گردشگری بوده، پارسال۳/ ۲میلیارد دلار و در چهار‌ماه اول امسال نسبت به سال‌قبل ۳۱‌درصد رشد داریم.»

  • تفاهم‌نامه و تجارت با دوستان

وزیر صمت درباره مقاصد تجارت خارجی ایران آن را گسترده دانست و گفت: «عمدتا کشورهای همسایه یا کشورهای جنوب آسیای‌شرقی هستند. یکی از کشورهایی که بر آن متمرکز هستیم عمان است که در سال۱۴۰۰ نسبت به سال‌قبل ۶۰‌درصد افزایش صادرات به این کشور داشتیم و در چهار‌ماه اول امسال ۸۳ درصد.» وزیر در مورد حجم مبادلات با روسیه گفت: «پنج‌ماه اول امسال نسبت به سال‌قبل ۳۵‌درصد افزایش صادرات داشتیم، تجارت با روسیه در تیر‌ماه ۱۲۰‌درصد و در مرداد‌ماه ۱۸۰‌درصد نسبت به سال‌قبل رشد داشته، اما در مورد آفریقا؛ سال‌۱۴۰۰ نسبت به سال‌قبل از آن صد‌درصد رشد صادرات داشتیم و پنج‌ماه اول امسال ۳۳ درصد. اینها همه نشان می‌دهد جهشی در صادرات اتفاق افتاده است.» فاطمی‌‌‌‌‌امین در مورد اهمیت تفاهم‌نامه‌‌‌‌‌ها برای نمونه یکی را برگزید که طی آن «در نمایشگاهی در روسیه که چهار روز طول کشید، ۷۰۰‌میلیون دلار تفاهم‌نامه امضا شد. او گفت:«کل صادرات ما به روسیه سال‌قبل ۵۸۰‌میلیون دلار بود. حالا اگر این ۷۰۰‌میلیون دلار در بدترین شرایط ۱۰ درصدش عملیاتی شود ۱۰ برابر صادرات قطعات خودروی ما نسبت به سال‌قبل است.»  او پایداری تجارت را منوط به ورود به بازارهای خرده‌‌‌‌‌فروشی دانست و گفت: «مرز اقتصاد، فروش است و زمانی کاملا پایدار می‌شود که به شبکه خرده‌فروشی آن کشور متصل شوید. این کار در پنج کشور دارد اتفاق می‌افتد.» او از ایجاد زیرساخت‌‌‌‌‌هایی سخن گفت از جمله اینکه «الان ما یک خط منظم داریم به قطر و عمان که کالاها را منتقل می‌کند. اینکه گفتم صادرات به عمان چهار‌ماه اول امسال نسبت به سال‌قبل ۸۳‌درصد زیاد شد از کجا می‌آید؟ از زیرساخت‌هایی که در حال ایجاد شدن است، همه این‌‌‌‌‌ها گویای این است که اتفاقات بزرگی در تجارت خارجی دارد اتفاق می‌افتد.»  وزیر صمت سخنان خود را به این‌صورت تکمیل کرد که «برای ما بیش از اینکه مبلغ صادرات مهم باشد ترکیب صادرات مهم است. ما چه صادر می‌کنیم؟ ما داریم به سمت صادرات کالاهای پیشرفته و دانش‌بنیان می‌رویم. ممکن است خیلی از صادرات، صادرات محسوب شود و ارزآوری داشته باشد اما بیانگر قدرت ایران نیست.»

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *