0

رایانه کوانتومی جدید با قابلیتی مضاعف ابداع شد

بازدید 18

محققان یک رایانه کوانتومی ابداع کرده‌اند که عملکرد آن فراتر از اطلاعات «دو دویی» است و می‌تواند منابع رایانشی مضاعفی فراهم کند که در دستگاه‌های کوانتومی فعلی پنهان بوده است.

به گزارش اینترستینگ انجینرینگ، در مه ‌۲۰۲۲ میلادی گروهی از محققان دانشگاه‌های اینسبروک اتریش، RWTH آخن آلمان و انستیتو تحقیقات Forschungszentrum Jülich روشی را ابداع کردند که به تولید رایانه‌های کوانتومی بدون اشتباه منجر شد. چنین رایانه‌ای شامل عملیات‌های رایانشی دو بیت کوانتومی است و می‌توان آنها را برای انجام هر وظیفه‌ای به کار گرفت.

اکنون محققان با کمک بودجه‌های دریافتی از بنیاد سیمونز یک فاز از ماده‌ای را تولید کرده‌اند که رفتار آن به گونه‌ای است که انگار در یک محیط دو بعدی وجود دارد. به گفته آنها اطلاعات ذخیره شده در این فاز عجیب و جدید ماده در مقابل اشتباهاتی که در تنظیمات معمول رایانه‌های کوانتومی وجود دارد، مصون است. مارتین رینگ بائر فیزیکدان تجربی دانشگاه اینسبورک در این باره می‌گوید: بلوک‌های سازنده رایانه‌های کوانتومی بسیار فراتر از صفر و یک هستند. محدود کردن آنها به سیستم‌های دو دویی اجازه نمی‌دهد این دستگاه‌ها از تمام پتانسیل خود بهره بگیرند.

این رایانه کوانتومی می‌تواند محاسبات دلخواه با کیوبیت‌ها (ارقام کوانتومی) را انجام دهد که در نتیجه قدرت رایانش بیشتر با ذرات کوانتومی کمتر فراهم کند. طبق اطلاعات موجود در بیانیه مربوط به این پژوهش آمده است: در رایانه کوانتومی اینسبروک اطلاعات در اتم‌های کلسیوم ذخیره می‌شود. هریک از این اتم‌ها به‌طور طبیعی ۸ حالت مختلف دارند که از بین آنها معمولا فقط ۲ حالت برای ذخیره اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت تقریبا تمام این یارانه‌ها به حالت‌های کوانتومی بیشتر از آنچه برای محاسبات استفاده می‌کنند، دسترسی دارند.

محققان با مهندسی رایانه‌های کوانتومی که می‌توانند از پتانسیل کامل این اتم‌ها استفاده کنند، دستگاه برتری را ابداع کرده‌اند که قادر است دستاوردهای بیشتری داشته باشد و همزمان نسبت به همتایان خود قابل اطمینان‌تر است. توماس ونز، مولف پژوهش جدید در این باره می‌گوید: سیستم‌های کوانتومی به‌طور معمول بیشتر از دو حالت دارند و ما نشان دادیم که می‌توان آنها را نیز کنترل کرد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع خبر مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *